Jak wybrać najlepszy miód manuka?


Miód manuka jest jednym z najnowszych odkryć europejskiej medycyny naturalnej. Produkowany jest on w Nowej Zelandii z nektaru pochodzącego z krzewu manuka, który jako roślina lecznicza stosowany był już od wieków przez rdzenną ludność z tamtego rejonu świata.

słoiki z miodem manukaMiody manuka posiadają wiele wspaniałych właściwości zbawiennie wpływających na stan zdrowia człowieka. Swoją leczniczą moc zawdzięczają one głównie bardzo ważnej substancji występującej w miodach manuka. Jest nią methylglyoxal. Wprawdzie związek ten występuje we wszystkich miodach, jednak w miodzie manuka jest go najwięcej.

Posiada on bardzo silne właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu znakomicie poprawia odporność organizmu. Korzystnie wpływa również na leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, refluksu, a także różnego rodzaju owrzodzeń występujących na skórze człowieka, oraz wszelkich ran i odleżyn. Polecany jest również przy leczeniu anemii i chorób układu krążenia, gdyż wspomaga produkcję komórek krwi, oraz poprawia krążenie.

Jaki miód manuka jest najlepszy?

Na półkach sklepowych możemy spotkać dwa rodzaje miodów manuka. Jedne oznaczone są certyfikatem MGO, natomiast drugie UMF.

Wskazują one na zawartość procentową methylglyoxalu w danym miodzie manuka. Różnią się jednak dokładnością wskazań.

przykładowe produkty - miód manukaCertyfikat UMF jest wynikiem starszego sposobu badania miodu manuka i pokazuje on o wiele mniej miarodajne wyniki zawartości methylglyoxalu.

Wskaźnik MGO jest natomiast dużo bardziej dokładny, gdyż skala błędu w tym badaniu wynosi jedynie 2%, podczas gdy w UMF jest to aż 25%.

To pokazuje wyraźnie, iż wybierając miód manuka powinno się zdecydować na ten z certyfikatem MGO. Koniecznie należy też przeczytać etykietę znajdującą się na opakowaniu, gdyż jest na niej opisana dokładna zawartość methylglyoxalu, a im jest ona wyższa, tym lepsze są lecznicze właściwości miodu manuka.