Właściwości miodu gryczanego


Miód jest niezwykle cenionym składnikiem kulinarnym, który na co dzień gości w naszych kuchniach. Jego popularność wynika nie tylko z dobrego smaku i ogólnej dostępności, ale także z dobroczynnych właściwości zdrowotnych. Wśród miodów możemy wyróżnić wiele rodzajów, w zależności od tego, z jakiej rośliny pośrednio pochodzą. Jednym z bardziej lubianych i popularnych miodów jest miód gryczany.

Właściwości miodu gryczanego

słoik z miodem gryczanymDzięki charakterystycznej ciemnej barwie każdy rozpozna ten rodzaj miodu z łatwością. Poza pięknym ciemnobrązowym kolorem i charakterystycznym zapachem można mu przypisać wyjątkowo korzystne działanie dla ludzkiego organizmu. To dzięki zawartości rutyny, która w innych rodzajach miodu nie występuje. Odmiana gryczana może więc wzmocnić i oczyścić nasze naczynia krwionośne.

Poza rutyną zawiera on również stosunkowo duże ilości magnezu, który z pewnością przyda się osobom mającym problemy z nerwami lub sercem. Ten rodzaj miodu polecany jest również w kosmetyce, jako składnik maseczek regenerujących oraz odżywiających skórę. Choć cena miodu gryczanego jest wyższa niż cena miodu wielokwiatowego, to zważając na jego korzystne właściwości zdecydowanie warto w niego zainwestować.